|
Lyhyesti
![]()
![]() |
|
|||||||||||||||
Kondiittorin ammatin hallinta vaatii kondiittorilta laajempaa leipomoalan toiminnan tuntemista. Pienissä leipomo-konditorioissa kondiittori valmistaa täytekakkuja ja leivoksia tehden kaikki työvaiheet alkaen pohjien valmistuksesta täyttämiseen, kuorruttamiseen ja koristelemiseen valmiiksi tuotteiksi.
Suurissa yrityksissä kondiittori voi keskittyä yhteen tai muutamaan työn vaiheeseen, kuten pohjien valmistukseen, täyttämiseen, kuorruttamiseen tai koristeluun. Pienissä yrityksissä kondiittori voi itse suorittaa pakkaamisen, isoissa yrityksissä on erikseen pakkaamiseen ja lähettämiseen erikoistunut henkilöstö.
Tutkintotilaisuudessa on valmistettava yrityksen tuotannon mukaisia erityypin täytekakkuja, leivoksia, kahvikakkuja sekä pikkuleipiä. Valmistuksessa käytetään vatkaus-, vaahdotus-, sekoitus- ja kaulintatekniikoita. Lisäksi opiskelija valmistaa yrityksen tuotannon mukaisia täytemassoja ja kuorrutteita.
Jokaiselle opiskelijalle laaditaan yhteistyössä henkilökohtaistamissuunnitelma, jossa otetaan huomioon opiskelijan kokemus ja osaaminen. Koulutuksen laajuus ja koulutusaika määräytyy henkilökohtaistamissuunnitelman mukaan. Koulutuks toteutetaan monimuoto-opiskeluna, jolloin tutkinnon voi suorittaa myös työn ohella.
Lisää tietoa kondiittorin koulutuksesta saat täyttämällä sivun alareunassa olevan yhteydenottopyyntölomakkeen, jolloin oppilaitoksesta otetaan sinuun suoraan yhteyttä haluamallasi tavalla.
Kohderyhmänä ovat henkilöt, jotka haluavat täydentää ja syventää ammatillista konditoria-alan osaamistaan eri osa-alueilla ja suorittaa ammattitutkinnon tai sen osia.
Koulutuskeskus Salpaus järjestää monialaista ammatillista koulutusta ja lukiokoulutusta nuorille sekä aikuisille. Salpauksessa voi suorittaa lähes 40 erilaista perustutkintoa, melkein 100 ammatti- ja erikoisammattitutkintoa sekä ylioppilastutkinnon.
Salpauksessa opiskelee vuosittain noin 20 000 nuorta ja aikuista opiskelijaa, joista vajaa 5500 opiskelee ammatilliseen perustutkintoon johtavassa koulutuksessa, noin 16 000 aikuiskoulutuksen opinnoissa ja noin 200 lukiokoulutuksessa. Opettajia ja muuta henkilökuntaa Salpauksessa on yli 750.
Koulutuskeskus Salpaus toimii Päijät-Hämeen alueella: Asikkalassa, Heinolassa, Hollolassa, Lahdessa, Nastolassa ja Orimattilassa. Oppilaitoksella on omat opiskelija-asuntolat Asikkalassa, Hollolassa ja Orimattilassa. Kaikkiin Salpauksen toimipaikkoihin pääsee julkisilla kulkuvälineillä.

Kansainvälisyys näkyy Salpauksessa pääosin opiskelija- ja opettajavaihtoina. Ulkomailta saapuvat opiskelijat, opettajat ja muut vieraat tuovat monikulttuurisia vivahteita oppilaitoksen arkipäivään.
Esimerkkejä kansainvälistymisestä:
Lisää tietoa Salpauksesta saat täyttämällä sivun alareunassa olevan yhteydenottopyyntölomakkeen, jolloin oppilaitoksesta otetaan sinuun suoraan yhteyttä haluamallasi tavalla. Voit myös lukea lisää klikkaamalla Salpauksen kotisivulle johtavaa linkkiä.
Tilataksesi informaatiota koulusta/koulutuksesta Kondiittorin ammattitutkinto, täytä seuraavat tiedot: